(Veřejné)

Mimo mísu

fotofoto
Vojín

Ahoj, jedná se o termín: 28. srpna - 2. září


Zpráva byla odeslána 1.07.2018

foto245
Silun

Kdy přesně máš na mysli ten poslední týden?


Zpráva byla odeslána 1.07.2018

foto
Vojín

Ahoj, chci se zeptat. Vy jako orkistan mate prý gotiku. Tak bych se chtěl zeptat zda li by se dala půjčit NS poslední týden v srpnu, případně kolik byste za ni chtěli?

 

Díky Vojin


Zpráva byla odeslána 1.07.2018

foto29
Soli

Pěknej transformer :)

 


Zpráva byla odeslána 25.06.2018

foto245
Silun


Zpráva byla odeslána 22.06.2018

foto245
Silun

Nevím, jak to je u těch úplně nejmodernějších robotických kostek, ale s běžnými vodivými kostkami to není tak přesné.

Každý výstupek má jen jeden plíšek, so zabírá něco přes 1/4 obvodu, aby pokryl dva styčné body v pravoúhlém rastru. Minimánlní kontakt je tak přes spoj 2x1, aby byly spojeny dva různé plíšky pro (+) a (-). Běžný spoj ne však 2x2, teď přesně nevylíčím, jak tam mají ty spoje udělané, ale je to proto, aby právě vždy byl alespoň jeden kontakt (+) na (+) a (-) na (-), takže proud může procházet, ať už tu 2x2 natočíš jakkoliv.


Zpráva byla odeslána 8.06.2018

foto184
VV

Jestli se nepletu, tak to lego co používá motorky, funguje podobným způsobem, že? Ty vodivé kostičky mají kovové plíšky přesně v těch místech kde jsi to naznačil.


Zpráva byla odeslána 8.06.2018

foto118
Foxess

Silune, ty ses minul povoláním. Koukej to uvést do provozu a patentovat! 


Zpráva byla odeslána 8.06.2018

foto184
VV

To zní strašně hustě :D, už jen představa že někam třikrát zapojím a vypojím kostičku lega v různých směrech zní kruťě. Pak to teda jen nezapomenout :-).


Zpráva byla odeslána 2.06.2018

foto245
Silun

Začněme samotnou kostkou 2x4

Při pohledu zespoda je vidět, že při dosazení na jinou kostku, každý výstupek má 3 styčné body dotyku, který drží kostku na místě (vyznačeno modře)
Tyto body jsou buď v pravoúhlém uspořádání nebo diagonálním (ve výsledku podle polohy je celkem 8 možných styčných bodů na výstupku po 45°)

Základní myšlenka jak z toho udělat klíč je, že půjde o jednoduché spojení el. obvodu. Styčné body budou kontakty a unikátnost klíče bude tvořena různým pospojováním těchto bodů. Kostka jich má celkm 8x3 = 24, z nichž některé nemůsí být použity vůbec, některé mohou být spojeny s více než jedním dalším styčným bodem.

Tolik ke kostce jako klíči.
Zámek je komplikovanější. Zatímco kostka je opravdu jen forma pro spojnici několika drátků pro kontakt, zámek bude obsahovat veškerou digitální technologii.
Půjde o jakousi čtečku, která bude tvořena lego deskou. Rozměr desky je prakticky libovolný a platí že čím větší, tím více možných kombinací. Ale minimální základ je destička 4x4

Každý výstupek na destičce by měl (podle možných styčných bodů kontaktu) 8 receptorů, podle kterých by čtečka dokázala vyhodnotit, které okruhy jsou přiloženou kostkou uzavřeny a tedy rozpoznat je-li to správný klíč či nikoliv.

A teď ta zábavnější část s kombinacemi. Zatímco destička je fixní, kostku můete natočit do čtyř rúzných směrů, čímž se zcela mění rozložení kontaktů vzhledem k destičce. Na základní destičku 4x4 je možné přiložit kostu 2x4 hned dvanácti různými způsoby (za předpokladu, že kontakt bude vždy se všemi výstupky a kostka se nebude přikládat jen částečně. To by také šlo, ale je to už komplikovanější hlavně co do unikátnosti klíče).
Takže při "tříčíselné" kombinaci, kdy musíte kostku přiložit tříkrát, pokaždé při specifickém natočení a na konkrétní místo v přesně daném pořadí, to dává 1728 možných kombinací. A to je opravdu naprosté minimum.

Při použití destičky 8x8 a čtyřkombinací to už dává přes 384 miliónů možných kombinací s jedním klíčem.

Tolik asi ve stručnosti


Zpráva byla odeslána 31.05.2018